Biznis s liekmi na Slovensku čelí po pandémii novej výzve

Biznis s liekmi na Slovensku čelí po pandémii novej výzve

Zdieľať článok →

Zdieľať článok →

Farmaceutický priemysel na Slovensku, ktorý prestavuje výrobu liekov, zdravotníckych pomôcok, kozmetiky a ich distribúcie, sa po pandémii COVID-19 ocitol pred novými výzvami. Pandémia v rokoch 2020 a 2021 dramaticky ovplyvnila celosvetové hospodárstvo a zvlášť zdravotníctvo, farmaceutickú výrobu a distribúciu, ktoré zaznamenali v tomto smere výrazné zisky vďaka zvýšenej potrebe zdravotníckych výrobkov a liečiv.

Výzvy, ktorým čelí farmaceutický priemysel v postpandemickej ére, sú zložité, no zároveň ponúkajú príležitosti pre rast a inovácie. Zdravotná starostlivosť a farmaceutický priemysel musia ísť ruka v ruke s technologickým pokrokom a zmenami demografických trendov, aby poskytovali efektívnu, dostupnú a kvalitnú starostlivosť pre všetkých.

Nové výzvy

Starnúca populácia, meniace sa modely financovania, zmeny v globálnych dodávateľsko-odberateľských reťazcoch, rast globálnej populácie, vyššie očakávania verejnosti a príchod nových technológií prispeli k tomu, že poskytovať kvalitnú cenovo dostupnú zdravotnú starostlivosť je čoraz ťažšie.

Najdôležitejšie výzvy, pred ktorými odvetvie čelí sú: a) nové ochorenia, ktoré sa objavujú, b) dlhý čas na výrobu liekov, c) potreba zavedenia nových technológií do výskumu, vývoja a výroby, d) zmeny v dodávateľsko-odberateľských vzťahoch e) obmedzené zdroje.

Graf č.1
Celková spotreba liekov (v mil. EUR) podľa typu výdaja a spôsobu úhrady

Zdroj: NCZI, HFSBC Vývoj spotreby voľnopredajnych liekov na Slovensku 2008-2016 

Starnutie populácie a predlžovanie dĺžky dožitia predstavuje jednu z najvýznamnejších výziev pre farma priemysel. Zároveň bude v najbližších dvoch dekádach najväčším zdrojom tržieb a ziskov. S rastúcim podielom staršej populácie sa zvyšuje dopyt po zdravotnej starostlivosti, liekoch a liečivách, čo predstavuje tlak na systémy zdravotnej starostlivosti a farmaceutický priemysel. To si vyžaduje inovácie v oblasti vývoja nových liekov a terapií zameraných na ochorenia spojené so starnutím, ako sú srdcové choroby, Alzheimerova choroba či diabetes. Je potrebné nielen vyvíjať nové lieky na chronické a so starnutím súvisiace ochorenia, ale aj zefektívňovať výrobné procesy a distribučné kanály, aby boli liečiva dostupné pre najširšiu populáciu.

„Starnutie populácie a predlžovanie dĺžky dožitia zvyšuje dopyt po liekoch a bude v najbližších 2 dekádach najväčším zdrojom tržieb a ziskov.“

Technologický pokrok prináša nové príležitosti aj výzvy vrátane vývoja personalizovanej medicíny, ktorá umožňuje cielenú liečbu na základe genetického profilu pacienta, čím sa zvyšuje účinnosť liečby a znižujú sa riziká vedľajších účinkov.

Biotechnológia, nanotechnológia a digitálne zdravotníctvo taktiež prinášajú nové prístupy k diagnostike a liečbe ochorení. Na druhej strane, zavádzanie týchto inovácií vyžaduje značné investície do výskumu a vývoja, ako aj preklenutie regulačných a etických otázok.

Slovensko má potenciál byť lídrom

Z pohľadu slovenského zdravotníctva je nevyhnutné, aby systém zdravotnej starostlivosti zvážil, ako najlepšie integrovať nové technológie a liečebné metódy tak, aby boli dostupné všetkým občanom. To zahŕňa zabezpečenie primeraného financovania a revíziu regulačného rámca, aby sa podporovala inovácia, zároveň sa však zachovala bezpečnosť pacientov a dostupnosť liečby.

Zároveň je dôležité zvážiť aj globálnu perspektívu.

Slovenský farmaceutický výrobný a distribučný priemysel by sa mal snažiť o posilnenie svojej pozície na medzinárodnom poli. Geografická a logistická poloha Slovenska ho predurčuje byť jedným z lídrov v oblasti veľkodistribúcie a akýmsi mostom medzi severom a juhom, východom a západom.

Slovensko má všetky predpoklady a potenciál na to stať sa skutočnou nie automobilovou, ale farmaceutickou a distribučnou európskou veľmocou. Okrem geografickej komparatívnej výhody má na to Slovensko všetky predpoklady. Vysokokvalifikovaná pracovná sila, inovatívne vedecké prostredie, história a nevyužité výrobné kapacity.

Navyše ide o necyklický sektor s vysokou pridanou a technologickou hodnotou, ktorý podlieha ekonomickým výkyvom len vo veľmi minimálnej miere. Nehovoriac o právach duševného vlastníctva, patentov, licencií s ktorými sú spojené príjmy pre štát. Priemerné mzdy vo farmaceutickom sektore navyše patria dlhodobo medzi najvyššie v rámci hospodárstva.

To si vyžaduje nielen inovácie v produktovom portfóliu, ale aj efektívnosť výroby a logistické operácie. Spolupráca na medzinárodnej úrovni, vrátane partnerstiev v oblasti výskumu a vývoja, by mohla pomôcť Slovensku zvýšiť jeho konkurencieschopnosť v tomto dynamicky sa meniacom odvetví. Pre slovenský farmaceutický priemysel by to znamenalo aj lepšiu dostupnosť, aby boli nové lieky a terapie dostupné všetkým pacientom. To znamená neustále investovať do výskumu a vývoja, ako aj prispôsobovať sa meniacemu sa regulačnému prostrediu.

Graf č.2
Vývoj spotreby voľnopredajných liekov, 2010-2022

Zdroj: NCZI, HFSBC Vývoj spotreby voľnopredajnych liekov na Slovensku 2010-2022 

Výzvy, ktorým čelí farmaceutický priemysel v ére po pandémii, sú nepochybne komplexné, ale zároveň poskytujú unikátne príležitosti pre rast a inovácie. Adaptácia na technologický pokrok, zmeny v demografii a zvyšovanie efektívnosti sú kľúčové pre poskytovanie kvalitnej, dostupnej liekovej politiky pre všetkých pacientov na Slovensku.

Nedostatok liekov ako príležitosť

Ako sme uviedli vyššie, zdroje sú limitované a kríza nedostatku a nedostupnosti už aj základných liekov zasiahla nielen Slovensko, ale pretrváva v celej Európe. Dôsledky v dodávateľsko-odberateľských vzťahoch a globálne zmeny v distribučných reťazcoch sa začínajú prejavovať. Príčinou môže byť globalizácia výroby liekov, vysoká inflácia, vyššie náklady na suroviny pre výrobcov, ale aj vyššie náklady na energie, nedostatok surovín na výrobu, alebo aj nedostatok personálu, alebo tiež dôsledky COVID pandémie a vojenského konfliktu na Ukrajine.

Zdravie však v hodnotovom rebríčku väčšiny ľudí obsadzuje najvyššie priečky. Ak liek nie je dostupný po sebe nasledujúcich 60 dní, podľa platnej legislatívy môže ministerstvo rozhodnúť o vyradení zo zoznamu kategorizovaných liekov.

Tieto výpadky sa týkajú celej rady skupín liekov, ako lieky proti bolesti, lieky pre detských pacientov, lieky na recept, ale aj voľný predaj. Z pohľadu liekovej politiky, by malo byť cieľom umožniť pacientovi, aby dostal účinný liek na svoje ochorenie včas, bez prieťahov a pokiaľ možno aj za primeranú cenu. To nás privádza k zaujímavej príležitosti.

Distribúcia liekov je kľúčová

Okrem inovácií v oblasti vývoja nových liekov je pre farmaceutický priemysel (nielen) na Slovensku nesmierne dôležitá investícia do rozvoja a rastu distribučných spoločností. Efektívne distribučné siete sú kľúčové pre zabezpečenie toho, aby boli liečiva rýchlo a efektívne doručené tým, ktorí ich najviac potrebujú. V dnešnom globálnom a dynamicky meniacom sa prostredí znamenajú investície do logistiky a distribučných kanálov nielen zlepšenie dostupnosti liekov, ale aj konkurenčnú výhodu a zvýšenie konkurencieschopnosti ako takej. Dlhodobý stúpajúci trend rastu dopytu a spotreby liekov a liečiv je nie len na Slovensku podľa vyššie uvedených grafov, ale podľa viacerých analýz je takýto trend ešte výraznejší aj v celej Európe.

„Dlhodobý stúpajúci trend rastu dopytu a spotreby liekov a liečiv je nielen na Slovensku, ale aj v celej Európe.“

Takéto investície umožnia rýchlejšiu reakciu na meniace sa potreby trhu, zvýšia efektívnosť dodávateľského reťazca a podporia implementáciu nových technológií pre sledovanie a distribúciu liekov a liečiv. Tým sa nielen zlepší dostupnosť liekov pre pacientov, ale zároveň sa zvýši celková kvalita poskytovanej zdravotnej starostlivosti. Preto by malo byť jednou z priorít slovenských farmaceutických spoločností a zdravotníckeho systému zvážiť významné investície do vylepšenia a rozšírenia distribučných sietí, čo prispeje k lepšej zdravotnej starostlivosti pre všetkých.


Autor: Martin Pitoňák, CEO Health For All

Zdieľať článok →

Private equity investície s Da Vinci Fund

Pomôžeme Vám pri hľadaní private equity príležitostí, ktoré sú v súlade s Vašimi investičnými cieľmi.
Mohlo by Vás zaujímať

Private equity a kapitálové trhy

Kapitálové trhy sa za posledné desaťročie výrazne rozvinuli do komplexnejších adaptívnych systémov a Stonebridge Capital vidí príležitosť v oblasti private equity pre investorov, ktorí môžu a chcú prevziať dlhodobý záväzok partnerstva, ktorý je nevyhnutný pri týchto investíciách.

Úloha private equity v „tradičnom“ portfóliu 60/40

Sme pevne presvedčení a veríme, že sme vstúpili do nového makroekonomického režimu investovania, kde sa zmenil tradičný vzťah medzi akciami a dlhopismi. V tejto súvislosti si myslíme, že by investori mali zvážiť nové prístupy k alokácii aktív.

Private Equity: Prípadová štúdia – I. Časť

Spoločnosť Stonebridge Capital sa domnieva, že investičné argumenty pre private equity sú silné. Súkromný kapitál predstavuje osobitný a rastúci segment svetových akciových trhov, ktorý vzhľadom na svoju značnú nelikviditu a inú dynamiku trhu ponúka vhodným investorom príležitosť dosiahnuť dlhodobé nadmerné výnosy a zároveň zvýšiť diverzifikáciu portfólia.

Mohlo by Vás zaujímať

Private equity a kapitálové trhy

Kapitálové trhy sa za posledné desaťročie výrazne rozvinuli do komplexnejších adaptívnych systémov a Stonebridge Capital vidí príležitosť v oblasti private equity pre investorov, ktorí môžu a chcú prevziať dlhodobý záväzok partnerstva, ktorý je nevyhnutný pri týchto investíciách.

Úloha private equity v „tradičnom“ portfóliu 60/40

Sme pevne presvedčení a veríme, že sme vstúpili do nového makroekonomického režimu investovania, kde sa zmenil tradičný vzťah medzi akciami a dlhopismi. V tejto súvislosti si myslíme, že by investori mali zvážiť nové prístupy k alokácii aktív.

Private Equity: Prípadová štúdia – I. Časť

Spoločnosť Stonebridge Capital sa domnieva, že investičné argumenty pre private equity sú silné. Súkromný kapitál predstavuje osobitný a rastúci segment svetových akciových trhov, ktorý vzhľadom na svoju značnú nelikviditu a inú dynamiku trhu ponúka vhodným investorom príležitosť dosiahnuť dlhodobé nadmerné výnosy a zároveň zvýšiť diverzifikáciu portfólia.

Zdieľať článok →

Private equity investície s Da Vinci Fund

Pomôžeme Vám pri hľadaní private equity príležitostí, ktoré sú v súlade s Vašimi investičnými cieľmi.

Pri zostavovaní portfólia a začlenenia private equity do Vašich investícií sme Vám k dispozícii a neváhajte nás kontaktovať. 

Pri zostavovaní portfólia a začlenenia private equity do Vašich investícií sme Vám k dispozícii a neváhajte nás kontaktovať. 

Nákupný košík